3 Temmuz 2012 Salı

HK’da hayatım nasıl gidiyor? (1)


HK'da işler iyi durumda. Şehir bence Dünya'nın en güzel şehridir. Canlılık, doğa, yemekler, spor imkanları vb. Ancak tabii ki Türkiye'yi çok özledim. Bu açıdan bu kadar yerel bir insan olduğumu burada öğrendim diyebilirim. Akademik ortama gelince burada işler biraz Türkiye'deki biraz da Amerika'daki gibi ilerliyor. Makale hedefli işe yaramayan bir çok photoshop çalışması yapılıyor. Ancak bunun yanında HK devlet kurumlarına ve hatta Çin'deki kurumlara da projeler yapılıyor. Benim hocam İtalyan ve İtalya'da POLIMI'de geliştirilen bir tekniği (Permanent Scatterers in InSAR) daha da ilerleterek yükseklik değişimini uydu görüntülerinden milimetre hassasiyetinde tespit edebiliyor. Benim de işim biraz bu. Biraz da değişiklik tespiti. 

Hong Kong Şehri
HK'nın %74'ü ormanlık alan olan, dört bir yanı okyanusla çevrili bir ada ve bu adanın üst tarafındaki anakara parçası. Doğa yürüyüşü seviyorsanız HK bunun için ideal bir yer. Şehrin bir çok yerinden bu manzarayı görme şansınız var. HK deyince hep akla o yüksek gökdelenler gelir. Ancak emin olun HK bundan  çok daha farklıdır. Şehrin dünyanın en yüksek yoğunluklu şehri olduğu söylenir. Ancak HK'nın nüfusu 7 milyon. Yani eğer bu şehir merkezlerine özellikle yoğun saatlerde gitmezseniz bu yoğunluğu yaşamazsınız.  Gene de, benim gibi yürümeyi çok seven ve boyundan ötürü biraz da hızlı yürüyen bir insan için bu insan seli çok sinir bozucu olabiliyor. Hemen kendimi bir restorana atıyorum böyle durumlarda. 

HK Yemekleri
Burada yemekler bir harikadır. Hep tabii uzak doğu deyince aklımıza börtü böcek, köpek eti, kurbağa yedikleri falan gelir. Çoğu zaman aslında bunları bulamazsınız. İsteseniz de bunları bulmanız biraz zor. Genelde yenenler içerik olarak bizimkilere benziyorlar. Tabii pişirme şekilleri bambaşkadır. HK yemek yemeyi seven bir insan için muhteşem fırsatlar sunar. Harika yemekleri vardır. Çin yemeği denen yemek aslında 6 çeşittir. Farklı bölgelerde farklı yemekler. Bu güney doğu asya bölgesinde yemekler farklı. Özellikle HK ve çevresindeki yemeklerden bir tanesi Dim Sum denen şey. Tipik olarak arkadaşlarınızla bir restorana gidersiniz. Çünkü Dim Sum tek başına pek tercih edilmez. Siz birçok Dim Sum söylersiniz ve yuvarlak masada oturursunuz. Masanın ortasında gene yuvarlak dönen bir cam bulunur ve bu camda çay ve Dim Sum'lar bulunur.  Siz önünüze gelecek şekilde cam tablayı çevirirsiniz ama bu sırada başkalarını da kontrol etmelisiniz. Saygı kültürü burada da bizdekine benzer.


HK İnsanları
HK'da 4 profil vardır. En üst seviyede batılılar vardır. Hayatımda hiç batılı olmamıştım. Onların altında HK'lılar. Daha doğrusu HK doğumlular. Bunlar genel olarak Çinlilerden nefret ederler. Bir alt kademede Çin'liler. Yalnız Çin'li değil "from Mainland China" diye tanıtırlar kendilerini. Burası için de aslında pek sevilmeyen bir tanımlama olsa da Tayvan'da ciddi bir politik duruşu gösteriyor. Yani aslında HK'nın Çin'e bağlılığını vurguluyor bu tanımlama. En altta ise buraya çocuk bakıcılığı için Endonezya va Filipinler'den gelen kadınlar var. Genel olarak kurgu böyle. Para kazanma motivasayonu çok fazladır HK'da. İnsanlar bu açıdan fazlaca mekanikleşmiştir. Bu uğraşlarının dışında da genelde evlerinde oturmayı veya alışveriş yapmayı tercih ederler. Çinliler ve kısmen HK'lılar genel olarak yeniliklere kapalıdır. Bu çok gariptir. Bir Çinlinin hayattaki en büyük amacı toprak sahibi olmak ve yerleşmektir. Yani Dünya'yı merak etmez, yeni şeyler denemek istemez. Buradaki Çin'li bir arkadaşım bu durumu şöyle açıklıyor. Mesela Amerika kıtasını keşfedenler maceracılardır. Apple, Facebook gibi ürünleri geliştirenler de gene böyle insanlardır. Biz ise macerayı sevmeyiz. Daha yerleşiğiz. Mesela Lübnan'da, Suriye ve Mısır'da olanlara Çin'in bakışı nedir? Açıklama çok basit. Bizi ilgilendirmez. Biz (emperyal bir güç gibi) silahla oraya girmeyi düşünmeyiz. Yeni bir iktidarın gelmesini bekleriz. O gelince de, merhaba, hayırlı olsun pek şanlı ...Hadi iş yapalım deriz. Çok garip. Çin kültürü uzun uzun irdelenmesi gereken bir konu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder